Ring Spun, czy Open End?

2015-05-28

Podziel się:  

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość koszulek jest materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się dwa główne rodzaje przędzy bawełnianej, z której powstaje dzianina używana przy produkcji t-shirtów: Ring Spun oraz  bezwrzecionowa Open End.

Ring Spun – klasyczne przędzenie, które zajmuje dużo więcej czasu niż przędzenie bezwrzecionowe, a wykonane może zostać tylko z cienkich i wysokogatunkowych włókien bawełny. Najlepszej jakości bawełna pochodzi z Indii, Chin oraz RPA. Ring spun charakteryzuje się silnie skręconymi włóknami bawełny o małym splocie co sprawia iż ten typ przędzenia jest bardziej wytrzymały i miększy w dotyku, a jego zewnętrzna powłoka połyskuje. Wyróżnić tu możemy bawełnę czesaną (Combed Cotton) oraz bawełnę pół czesaną (Half-Combed Cotton). Z tą drugą mamy do czynienia najczęściej i ogólnie określa się ja nazwą ring-spun. Jest ona podstawowa formą przędzy klasycznej. Jeśli chodzi o bawełnę czesaną, najczęściej nazywa się ją Ring Spun Combed Cotton. Charakteryzuje ją wysoka cena. Ring Spun Combed Cotton jest najlepszym procesem przędzenia wykonywanym wyłącznie z długich, mocnych i cienkich włókiem wysokogatunkowej bawełny. Combed Ring Spun jest miękka i dużo trwalsza (nawet o 30% więcej niż Half-combed Cotton) i o 60% od Open-end).

Przędza Open End– ten typ przędzy powstał w latach siedemdziesiątych XX w. w odpowiedzi rynku tekstylnego na lobby producentów bawełny w Afryce.  Koszulki Open End cechuje niska cena, która jednak jest wymierna do jakości. Ten typ przędzy jest mniej trwały niż Ring-spun oraz bardziej szorstki w dotyku. Zewnętrzny wygląd tej przędzy jest bardziej matowy i nie ma takiego połysku jak Ring-spun. Przędza jest tkana w gównie rozmiarze od 20 do 22 ściegów. Do wykonania tej przędzy nadaje się każdy rodzaj bawełny. Tkanina z bawełny open-end ze względu na swoje “otwarte końce” wydaje się grubsza,  ponieważ ma więcej powietrza w środku. Podgatunkiem przędzy Open End jest przędza Jersey tkana w gęstości 24-25 ściegów na milimetr.